Ринок фінансових послуг
ul>Емітовано акцій на суму - | А | |
у т. ч. іменних - | АІ | |
Емітовано облігацій на суму - | О | |
у т. ч. короткострокових - | ОК | |
Реалізовано похідних цінних паперів - | ПЦП |
- Половина облігацій та ринкових акцій протягом року перепродається.
- Комісійні за послугами професійних посередників ринку фінансових послуг становили (у % до вартості відповідних операцій з цінними паперами)
- Визначити величину доходів фінансових посередників на:
- млрд. грн.
- Рішення:
- 1) ДРЦП 1 = (А + О) К1 + АІК2 + (А + О) К3 = (48 + 25)* 0,01 + 11* *0,02 + (48 + 25) * 0,03 = 73*0,01 + 11 * 0,02 + 73 * 0,03 = 0,73 + 0,22 + 2,19 = = 3,14 (млрд.грн.);
- 2) ДРЦП 2 = ((А - АІ + О) + ПЦП)К5 = 0,5*((48 - 11 + 25) + 21) * 0,05 = =2,075 (млрд. грн.);
- 3) ДФОР = ((А - АІ + О - ОК) + ПЦП)К5+((А - АІ + О - ОК) + +ПЦП)К4 = 0,5*((48 - 11 + 25 - 7) + 21)*0,05 + 0,5*((48 - 11 + 25 - 7) +
- +21)*0,04 = 1,9 + 1,52 = 3,42 (млрд. грн.).
- Отже, результуюча таблиця виглядає наступним чином (млрд. грн.):
- Задача 4. Інвестор вкладає Со грн. на один рік під к відсотків річних з виплатою процентів при поверненні коштів. Визначити поправку на інфляцію та премію за ризик неповернення - при очікуваному рівні інфляції і та ризику неповернення ін.
- Рішення:
- 1. Нарощена сума, яку отримує інвестор дорівнює:
- Сн = С0 (1 + к) (1)
- Сн = 170000 (1+0,10) = 187000 (грн.)
- 2. Скоригована нарощена сума на рівень інфляції:
- Сн1 = Сн (1 + і) (2)
- Сн1 = 187000 (1 + 0,11) = 207570 (грн.)
- 3. Визначимо процентну ставку за позикою, що повинна бути з урахування інфляції:
- Сн1 = С0 (1 +к1) > (3)
- к1 =
- к1 =
- 4. Прирівнюючи вираз 2 і 3 отримаємо формулу Фішера:
- к1 = к + кі (4)
- де кі = і + кі
- кі = 0,11 + 0,1*0,11 = 0,121
- к1 = 0,1 + 0,121 = 0,221
- 5. Сума, що підлягає ризику неповернення:
- Снеп = С0 ін (5)
- Снеп = 170000 0,02 = 3400 (грн.)
- 6. Сума інвестицій, що має забезпечити дохід в розмірі Сн1 грн.:
- Сзаб = С0 - Снеп
- Сзаб = 170000 - 3400 = 166600 (грн.)
- 7. Визначення процентної ставки, що забезпечить дохід у Сн1 грн.:
- Сн1 = Сзаб (1 + к2) >
- к2 = (6)
- к2 =
- 8. Поправка на ризик неповернення є частиною загальної процентної ставки:
- к2 = к + кі + кн >
- кн = к2 - к - кі (7)
- кн = 0,2459 - 0,1 - 0,121 = 0,0249
- Задача 5. Кредит у розмірі Со грн. надано на один рік з виплатою процентів при погашенні. Початкова процентна ставка за кредитом - к
- Визначити поправку на інфляцію та премію за ризик неповернення - кн при очікуваному рівні інфляції і та ризику неповернення ін.
- Рішення:
- 1. Нарощена сума, яку отримує інвестор дорівнює:
- Сн = С0 (1 + к) (1)
- Сн = 57000 (1+0,14) = 64980 (грн.)
- 2. Скоригована нарощена сума на рівень інфляції:
- Сн1 = Сн (1 + і) (2)
- Сн1 = 64980 (1 + 0,11) = 72127,8 (грн.)
- 3. Визначимо процентну ставку за позикою, що повинна бути з урахування інфляції:
- Сн1 = С0 (1 +к1) > (3)
- к1 =
- к1 =
- 4. Прирівнюючи вираз 2 і 3 отримаємо формулу Фішера:
- к1 = к + кі (4)
- де кі = і + кі
- кі = 0,11 + 0,14*0,11 = 0,1254
- к1 = 0,14 + 0,1254 = 0,2654
- 5. Сума, що підлягає ризику неповернення:
- Снеп = С0 ін (5)
- Снеп = 57000 0,02 = 1140 (грн.)
- 6. Сума інвестицій, що має забезпечити дохід в розмірі Сн1 грн.:
- Сзаб = С0 - Снеп
- Сзаб = 57000 - 1140= 55860 (грн.)
- 7. Визначення процентної ставки, що забезпечить дохід у Сн1 грн.:
- Сн1 = Сзаб (1 + к2) >
- к2 = (6)
- к2 =
- 8. Поправка на ризик неповернення є частиною загальної процентної ставки:
- к2 = к + кі + кн >
- кн = к2 - к - кі (7)
- кн = 0,2912 - 0,14 - 0,1254 = 0,0258
- Задача 6. Кредит у розмірі Со грн. надано на один рік з виплатою процентів при погашенні. Початкова процентна ставка за кредитом - к.
- Визначити процентну ставку за кредитом в умовах інфляції та ризику непогашення при очікуваному рівні інфляції і і ризику неповернення ін.
- (формули 1 - 6)
- Рішення:
- 1. Нарощена сума, яку отримує інвестор дорівнює:
- Сн = С0 (1 + к) (1)
- С
- н = 10700 (1+0,07) = 11449 (грн.)
- 2. Скоригована нарощена сума на рівень інфляції:
- Сн1 = Сн (1 + і) (2)
- Сн1 = 11449 (1 + 0,11) = 12708,39 (грн.)
- 3. Визначимо процентну ставку за позикою, що повинна бути з урахування інфляції:
- Сн1 = С0 (1 +к1) > (3)
- к1 =
- к1 =
- 4. Прирівнюючи вираз 2 і 3 отримаємо формулу Фішера:
- к1 = к + кі (4)
- де кі = і + кі
- кі = 0,11 + 0,07*0,11 = 0,1177
- к1 = 0,07 + 0,1177 = 0,0,1877
- 5. Сума, що підлягає ризику неповернення:
- Снеп = С0 ін (5)
- Снеп = 10700 0,02 = 214 (грн.)
- 6. Сума інвестицій, що має забезпечити дохід в розмірі Сн1 грн.:
- Сзаб = С0 - Снеп
- Сзаб = 10700 - 214= 10486 (грн.)
- 7. Визначення процентної ставки, що забезпечить дохід у Сн1 грн.:
- Сн1 = Сзаб (1 + к2) >
- к2 = (6)
- к2 =
- Задача 7. У купівлю N акцій за ціною Р0 дол. США інвестор вкладає Св дол. США власних коштів і Сп дол.. США позичених під r відсотків річних. Комісійні брокера - к дол.. Через n місяців, коли курс акцій піднімається до Р1 дол., інвестор продає акції. Визначити прибуток від проведення спекулятивної угоди.
Андерайтерські послуги - | К1 | |
Реєстраторські послуги - | К2 | |
Депозитарні послуги - | К3 | |
Клірингові послуги - | К4 | |
Брокерські послуги - | К5 |
1 | Первинного ринку цінних паперів | ДРЦП 1 | |
2 | Вторинного ринку цінних паперів | ДРЦП 2 | |
3 | Фондового ринку | ДФОР |
Варіант | А | АІ | О | ОК | ПЦП | |
8 | 48 | 11 | 25 | 7 | 21 |
1 | Первинного ринку цінних паперів | 3,14 | |
2 | Вторинного ринку цінних паперів | 2,075 | |
3 | Фондового ринку | 3,42 |
Варіант | С0, грн. | к, % | і% | ін,% | |
8 | 170000 | 10 | 11 | 2 |
Варіант | С0, грн. | к, % | і% | ін,% | |
8 | 57000 | 14 | 11 | 2 |
Варіант | С0, грн. | к, % | і% | ін,% | |
8 | 10700 | 7 | 11 | 2 |
Варіант | N, шт | P0, дол. | P1, дол. | Св, дол. | Сп, дол. | r, % | k, дол | n, міс. | |
8 | 1014 | 7 | 10 | 3549 | 3549 | 14 | 57 | 6 |